Ballina Bota Tornado godet avionin, 12 të plagosur (VIDEO)

Tornado godet avionin, 12 të plagosur (VIDEO)

Të paktën 12 persona që prisnin të hipnin në një avion në Antalia te Turqise u plagosën pasi një tornado e fuqishme shkaktoi dëme të konsiderueshme tek dy avionë dhe rrëzoi disa autobusë në Aeroportin Ndërkombëtar të Antalias.

Udhëtarët që prisnin të hipin në avion, filmuan pamjet e stuhisë së fuqishme që shkaktoi rrëzimin e avionëve.

Një Airbus A321-231 dhe një Boeing 737-MAX8 u dëmtuan pas stuhisë së fuqishme. Përveç kësaj, u dëmtuan edhe dy autobusë, dy minibusë, 2 ashensorë në aeroplan dhe një helikopter policie.

Megjithatë guvernatori i Antalias, Munir Karaloğlu, thekson se aeroporti ka mbetur i hapur për trafikun ajror.

“Një uragan ka kaluar përmes aeroportit dhe u kthye mbi një autobus që po transferonte udhëtarët në një avion. Si rezultat, 12 persona u plagosën,” tha ai Karaloglu televizionin turk NTV.

 

Loading...