Ballina Shëndeti Studimi i fundit: Një gotë verë zëvendëson një orë të ushtrimeve fizike,...

Studimi i fundit: Një gotë verë zëvendëson një orë të ushtrimeve fizike, ja përse

Një studim i kryer nga Universiteti i Albertëts në Kanada ka analizuar përbërjen e verës, duke dalë në përfundimin se konsumi i sasive të moderuara sjell benefite për trupin tonë.

Sipas studimit të drejtuar nga Jason Dyck, konsumi i verës së kuqe mund të përmirësojë shëndetin e personave të cilët nuk kanë mundësi për të kryer aktivitetin fizik të nevojshëm.

Duke analizuar përbërjen e verës është zbuluar se konsumi i saj përmirëson punën e zemrës më shumë se sa ushtrimet fizike.

Është zbuluar gjithashtu se konsumi i një gote verë mund të ngadalësojë plakjen si dhe të ndihmojë në stabilizimin e nivelit të sheqerit në gjak. Funksionin e verës mund ta kryejnë edhe borronicat si dhe çokollata e zezë, në rast se nuk jeni simpatizantë të alkoolit./gazetametro.net

VIDEO bonus:
Loading...