Ballina Bota Rusia dhe Kina aleatët kryesorë të Maduros paralajmërojnë SHBA, kaosi mbizotëron në...

Rusia dhe Kina aleatët kryesorë të Maduros paralajmërojnë SHBA, kaosi mbizotëron në rrugët e Venezuelës

Aleatët kryesorë të presidentit të Venezuelës, Nicolás Maduro, Rusia dhe Kina, kanë paralajmëruar SHBA që të mos bëjnë një “ndërhyrje të jashtme” në mbështetje të përpjekjes së udhëheqësit të opozitës, Juan Guaido, për të udhëhequr vendin.

Rusia lëshoi ​​një deklaratë të fortë në mbështetje të qeverisë së Maduro, duke thënë se një ndërhyrje ushtarake amerikane në Venezuelë do të ishte “katastrofike“.

“Ne paralajmërojmë kundër kësaj”, tha zëvendësministri i Jashtëm, Sergei Ryabkov, në kritikat e botuara nga ministria dhe më vonë bëri jehonë në një deklaratë të ministrisë. “Ne besojmë se do të ishte një skenar katastrofik për të shkundur themelet e modelit të zhvillimit që kemi vëzhguar në rajonin e Amerikës Latine“.

Ryabkov tha se Rusia “mbështet partnerin tonë strategjik, miqësor me Venezuelën dhe do ta mbështesë atë“.

Rusia është një ofrues i rëndësishëm i mbështetjes financiare për qeverinë e Venezuelës, duke siguruar miliarda dollarë kredi, disa si para-pagesa për furnizimet e ardhshme të naftës.

Në dhjetor, Rusia dërgoi dy avion me bomba bërthamore Tu-160, në një shfaqje tjetër të mbështetjes ndaj qeverisë vendase.

Rusia ka thënë se është e gatshme të lehtësojë bisedimet midis forcave politike në Venezuelë. “Ne do të qëndrojmë, nëse dëshironi, së bashku me këtë vend në mbrojtje të sovranitetit, në mbrojtje të papranueshmërisë së shkeljes së parimit të mosinteresimit në çështjet e brendshme“, tha Ryabkov.

Kremlini, i cili përfundimisht vendos politikën e jashtme të Rusisë, nuk ka komentuar ende krizën. Por anëtarët e tjerë të organizatës ruse kanë folur në mbështetje të Maduro. Vyacheslav Volodin, kryetari i dhomës së ulët të parlamentit të Rusisë, e quajti pretendimin e Guaido për presidencën si të paligjshme.

Edhe Kina tha të enjten se mbështeti përpjekjet e qeverisë venezueliane në ruajtjen e sovranitetit, pavarësisë dhe stabilitetit të vendit.

“Kina mbështet përpjekjet e bëra nga qeveria venezueliane për të mbrojtur sovranitetin, pavarësinë dhe stabilitetin e vendit,” tha Hua Chunying, një zëdhënëse për ministrinë e punëve të jashtme, në një konferencë për mediat në Pekin.

“Dua të theksoj se sanksionet apo ndërhyrjet e jashtme zakonisht e bëjnë situatën më të komplikuar dhe nuk janë të dobishme për zgjidhjen e problemeve aktuale“, tha Hua më tej.

Venezuela ka qenë një nga aleatët më të afërt të Pekinit në Amerikën Latine dhe përfituesi më i madh i financimit kinez, duke marrë më shumë se 38 miliardë dollarë kredi deri në vitin 2017. Kina është kreditorja më e madhe e Venezuelës, duke nxitur shqetësimet se si spiralet e ekonomisë së Venezuelës, janë në duar kineze, siç ishte rasti me portin Hambantota të Sri Lankës, shkruan Guardian.

Është në interesin e Pekinit të mbështesë Maduro, duke pasur parasysh se një qeveri e re mund të refuzojë pagimin e detyrimeve nga borxhi i Venezuelës ndaj Kinës. Maduro u takua me presidentin e Kinës, Xi Jinping, vitin e kaluar dhe vizitoi Mausoleumin e Mao Ce Dunit në Pekin dhe vendet ranë dakord për 3.8 miliardë dollarë në kredi dhe më shumë se 20 marrëveshje dypalëshe.Rexhep Tajip Erdoan telefonoi Maduro dhe ofroi mbështetjen e tij, tha zëdhënësi i presidentit turk të enjten. “Presidenti ynë i dha mbështetjen e Turqisë presidentit të Venezuelës Nicolás Maduro duke i thënë: Maduro im vëlla! Qëndroni gjatë, ne jemi pranë jush‘”, tha Ibrahim Kalın në Twitter.

Meksika, pjesë e Grupit 14-anëtarësh të Lima, u largua nga thirrja e bllokut rajonal për tranzicion demokratik dhe tha se do ti përmbahet parimeve kushtetuese të mosndërhyrjes së saj.

U bashkua me Uruguajin, i vetmi vend tjetër i njohur në Amerikën Latine, që vazhdon të njoh Maduron, duke bërë thirrje për bisedime shtesë midis qeverisë dhe opozitës për të gjetur një “zgjidhje paqësore”. Bisedimet e mëparshme të ndërmjetësuara nga Vatikani mbi situatën venezueliane u ndërprenë.

Irani denoncoi ngjarjet në Venezuelë, duke thënë se pretendimi i opozitës atje se ajo mban presidencën ishte një “grusht shteti” dhe një përpjekje për të marrë pushtetin në mënyrë të paligjshme.

Kuba shprehu mbështetjen e saj për Maduro, duke thënë se nëse është njohur Guaido si president i përkohshëm, Donald Trump po “drejton një grusht shteti“. Kuba është jashtëzakonisht e varur nga nafta venezueliane.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres, tha se bisedimet në Venezuelë ishin të nevojshme për të shmangur krizën politike që po dilte jashtë kontrollit.

Maduro ka kryesuar një krizë të thellë ekonomike që ka lënë miliona njerëz në varfëri, pasi vendi me pasuri të naftës përballet me mungesa të nevojave themelore si ushqimi dhe mjekësia.

Rreth 2.3 milionë njerëz kanë ikur nga vendi që nga viti 2015, sipas OKB-së, ndërsa Fondi Monetar Ndërkombëtar thotë se inflacioni do të arrijë 10 milionë përqind këtë vit.

Maduro ka qenë në detyrë që nga viti 2013. Ai ishte betuar për një mandat të dytë këtë muaj, pasi fitoi zgjedhjet e majit 2018 me pretendimet e përhapura të manipulimit të votave dhe me një bojkot të opozitës.

VIDEO bonus:
Loading...