Ballina Lajme Ndryshimet kushtetuese, Lëvizja BESA ende nuk është bindur

Ndryshimet kushtetuese, Lëvizja BESA ende nuk është bindur

“Bisedimet vazhdojnë, presim që pas mbarimit të takimeve të kemi qëndrim zyrtar nga kryeministri Zoran Zaev. Unë jam optimist se do të kemi mbi 80 vota “për”, kështu deklaroi deputeti i LSDM-së, Kostadin Kostadinov, në lidhje me bisedimet mes shumicës parlamentare dhe Lëvizjes BESA me kryetar Bilall Kasami për përkrahjen e ndryshimeve kushtetuese, njofton Portalb.mk.

Në lidhje me atë se nëse shumica parlamentare e pranon amendamentin e propozuar nga Lëvizja BESA për nënshtetësinë, a ka kërcënime se tetë deputetët e përjashtuar nga VMRO-DPMNE që i përkrahën ndryshimet kushtetuese në fazën e parë, tani të mos votojnë, Kostadinov shkurt tha se “deri më tani nuk kam dëgjuar kërcënime të tilla”.

Ndryshe seanca për ndryshimet kushtetuese është caktuar për në orën 16:00, ndërkaq përpara Kuvendit, VMRO-DPMNE bashkë me disa lëvizje pro-ruse po proteston kundër votimit.

VIDEO bonus:
Loading...