Ballina Sport Liverpool vendos rekord: I pari klub me 100 mln euro fitim

Liverpool vendos rekord: I pari klub me 100 mln euro fitim

Liverpool duket se do të vendosë një rekord të ri në aspektin financiar në Premier League.

Sipas tabloidit britanik ‘Daily Mail’, klubi i The Reds pritet të regjistrojë një fitim para tatimit prej 100 milionë Eurosh duke u bërë klubi i parë që e pasqyron një shifër të tillë në bilancin financiar.

Gjithnjë sipas këtij tabloidi që i referohet edhe ‘Inside Ëorld Football’, këtë fitim Liverpooli e siguroi fillimisht nga shitja e Philipe Coutinhos te Barcelona për vlerën e 160 milionë Eurove si dhe nga shpërblimi i përfituar nga UEFA në Ligën e Kampioneve prej 81.3 milionë Eurosh, me skuadrën e Jurgen Klopp që arriti deri në finale ku u mund 3-1 nga Reali i Madridit.

Me këtë të dhënë, Liverpooli thyen rekordin e vendosur më parë nga Leicester me një fitim para tatimit prej 92.6 mln Paund të regjistruar në sezonin 2016-2017.

VIDEO bonus: Tërmeti në Shqipëri VIDEO nga Tetova: MOTI: PUBLICITET: PUBLICITET:
Loading...