Ballina Kronika Gjermani, 50-vjeçari përplas me makinë grupin me të huaj

Gjermani, 50-vjeçari përplas me makinë grupin me të huaj

Një burrë ka përplasur me makinë në mënyrë të qëllimshme një grup personash në Botroop të Gjermanisë, duke u përpjekur më pas të largohet.

Të paktën 4 persona janë plagosur në atë që është cilësuar nga policia një sulm direkt kundër shhtetasve të huaj: objektiv ishin në fakt një grup sirianësh dhe afganësh.

Drejtuesi i makinës, një 50-vjeçar, është arrestuar pak më pas: sipas policisë i dyshuari (vuan nga probleme psikike) ka tentuar edhe dy herë të tjera të shtypë turmën.
Personi që kreu sulmin, sipas ministrit të Brendshëm të Vestfalias, Herbert Reul, kishte “një qëllim të qatë për të vrarë të huajt”, ndaj çështja “duhet të merret shumë seriozisht”.

Sulmi ka ndodhur pak pas mesnatës së 1 janarit: 50-vjeçari ndodhej në drejtimin e një “Mercedesi” dhe ka mësyrë me makinë kundër një grupi të huajsh që festonin me fishekzjarrë dhe kapsolla në qendër të sheshit “Berliner Platz”.

VIDEO bonus: Tërmeti në Shqipëri VIDEO nga Tetova: MOTI: PUBLICITET: PUBLICITET:
Loading...