Ballina Bota Erdogan: Bolton po bën një gabim të madh, nuk e pranojmë dot

Erdogan: Bolton po bën një gabim të madh, nuk e pranojmë dot

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA, John Bolton ka bërë një “gabim të madh” që ka emëruar garancitë e sigurisë së Ankarasë për kurdët një parakusht për tërheqjen e SHBA nga Siria, tha presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan.

Udhëheqësi turk lëshoi një sulm verbal të hidhur ndaj Boltonit duke folur të martën para grupit parlamentar të partisë qeverisëse të vendit.

“Nuk është e mundur që ne të pranojmë dhe të gëlltisin deklaratat e Boltonit në Izrael. Bolton po bën një gabim të madh, deklarata e tij është e papranueshme”, tha Erdogan.

Vërejtjet e Erdogan iu referuan deklaratës së Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së të bërë të hënën. Bolton zbuloi se Presidenti i SHBA, Donald Trump i tha atij se ai nuk do të “lejojë Turqinë të likuidojë kurdët”./bw