Ballina Kuriozitete A ekziston një botë tjetër? Astronautët kapin valë radioje misterioze në galaktikë

A ekziston një botë tjetër? Astronautët kapin valë radioje misterioze në galaktikë

Astronomët kanë zbuluar detaje të sinjaleve misterioze që dalin nga një galaktikë e largët, të kapura nga një teleskop në Kanada.

Natyra dhe origjina e saktë e shpërthimeve të valëve të radios nuk dihet.

Ndër 13 shpërthimet e shpejta të radios, të njohura si FRBs, ishte një sinjal shumë i pazakontë i përsëritur, që vjen nga i njëjti burim rreth 1.5 miliardë vite dritë larg.

Një ngjarje e tillë është raportuar vetëm një herë më parë, nga një teleskop tjetër, në histori.

“Nëse përsëriten sërisht, dhe nëse kemi të tjera burime në dispozicion, mund të jemi në gjendje t’i kuptojmë këto puzzla kozmike – prej nga vijnë dhe çka i shkakton ato.”tha Ingrid Stairs, një astrofizik nga Universiteti i British Columbia (UBC), shkruan Dritare.net, raporton BBC.

Ekzistojnë një numër teorash rreth asaj se çfarë mund t’i shkaktojnë ato, por ende nuk ka një teori të saktë dhe të besueshme./ I.M-Dritare.net