Ballina Bota SHBA zbut tonet: NATO është një institucion i domosdoshëm

SHBA zbut tonet: NATO është një institucion i domosdoshëm

Uashingtoni ritheksoi angazhimin ndaj NATO-s dhe i hodhi poshtë kritikat e aleatëve europianë se nuk po sillet në të mirë të të gjithë botës.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, duke folur në një takim para samitit të Ministrave të Jashtëm të NATO-s që zhvillohet në Bruksel, i zbuti tonet dhe e konsideroi aleancën ushtarake si një bashkim të domosdoshëm që duhet të vazhdojë misionin.

“NATO-ja është një institucion i domosdoshëm. Kurrë një aleancë nuk ka qenë kaq e fuqishme dhe paqësore dhe lidhjet historike duhet të vazhdojnë. Të gjithë aleatët në NATO duhet të punojnë për të përforcuar atë që është aleanca më e madhe ushtarake në histori,” tha ai.

Pompeo kritikoi gjatë fjalimit të tij Kinën, Iranin dhe Rusinë dhe i akuzoi këto vende për shkeljen e një numri traktatesh dhe marrëveshjesh ndërkombëtare dhe nxitjen e jostabilitetit në botë.Sekretari tha se Uashingtoni po nxit Bankën Botërore dhe Fondin Monetar Ndërkombëtar për të zvogëluar fondet për Kinën, pasi qasja e saj në tregjet financiare i ka shërbyer vetëm pasurimit.

Ndërkohë në axhendën e Ministrave të Jashtëm të NATO-s është përfshirë e ardhmja e Traktatit të Armëve Bërthamore me Rreze të Mesme (INF), nënshkruar nga Uashingtoni dhe Moska në vitin 1987. Presidenti Donald Turmp ka paralajmëruar tërheqjen nga kjo marrëveshje.

LAJMET MË TË REJA
Loading...