Ballina Suplement Dossier Dossier/Sekretet e tmerrshme pas legjendave të bizhuterive mbretërore

Dossier/Sekretet e tmerrshme pas legjendave të bizhuterive mbretërore

Jeta e një Familje Mbretërore është gjithmonë plot me mistere.Dhe shpesh, bizhuteritë luajnë rolin kryesor në to. Për shembull, një diamant në Kurorën Mbretërore mund të jetë arsyeja për një konflikt midis vendeve! Reliktet mbretërore mund t’i tregojnë historisë pak nga një kënd tjetër.

Këto janë bizhuteritë më të çuditshme që u përkasin ose i përkisnin njerëzve të kurorëzuar. Dhe çdo xhevahir i vetëm ka një histori të mahnitshme, përcjell albeu.com

Karficë safiri Mbretëresha Victoria

Mbretëresha Victoria (1839-1876) i donte shumë safirët. Disa ditë para martesës me të fejuarin e saj, Princi Albert, ai i dha Mbretëreshës një karficë safiri të cilën e pëlqeu aq shumë saqë ajo e vuri në dasmë. Sipas një tradite të vjetër angleze, gjatë martesës, nusja duhet të ketë katër gjëra për të: diçka e vjetër, diçka e re, diçka e huazuar dhe diçka e kaltër. Pra, prania e Albert u bë “diçka e kaltër” në koleksionin e Mbretëreshës Viktoria. Ngjyra blu simbolizon besnikërinë ndaj një personi.

Gjerdanët e Marie Antoinette

Ky gjerdan jashtëzakonisht i bukur që përbëhet nga metale të çmuara me diamante ishte qendra e incidentit më të madh në shekullin e 18-të. Njerëzit shumë afër Mbretëreshës thanë se atë gjerdan ia dhuroi një person me të cilin ajo kishte lidhje jashtëmartesore.

Kishte një sasi të madhe misteresh dhe mashtrimesh përreth Marie Antoinette që çoi në një rritje të trazirave politike në Francë. Mbretëresha mendohej se përfshihej në një çështje jashtëmartesore, por asnjëherë nuk u konfirmua asgjë. Në fund, ky gjerdan ishte një nga faktorët që çoi në një rënie të madhe të popullaritetit të saj si mbretëreshë.

Vezë Faberge: Shtëpia e bizhuterive të familjes Romanov

Tradita e pikturimit të vezëve për Pashkë ka ekzistuar në Rusi që nga kohërat e lashta. Sigurisht, Familja Mbretërore ndjek edhe këtë traditë. Aleksandri III vendosi të sjellë diçka të re në këtë zakon dhe doli me një surprizë shumë interesante për gruan e tij – një vezë bizhu. Kishte një pulë të vogël në këtë vezë, të mbuluar me smalt, dhe brenda pulës kishte një dhuratë tjetër – një gjerdan rubini dhe kurora.

Perandoria e donte aq shumë të tashmen, burri i saj vazhdoi t’i jepte vezë çdo Pashkë. Djali i tij gjithashtu vazhdoi traditën.Gustav Fabergé ishte artisti që krijoi të gjitha vezët. Ndërsa tradita u bë më e popullarizuar, këto vezë u krijuan edhe për anëtarët e tjerë të familjes mbretërore, madje edhe për ata nga vendet e tjera.

Crown State Imperial State

British Croën State Imperial, siç e njohim sot, u krijua në vitin 1937 për Mbretin Xhorxh VI. Kurora ka një numër të madh të gurëve të çmuar mbi të, kështu që nuk është çudi që peshon pothuajse 7.6 kilogramë.

Por të gjithë ata nuk janë asgjë në krahasim me diamantin Koh-i-Noor. Emri mund të përkthehet si “mali i dritës”, i cili është i drejtë në qendër të kurorës. Kjo ndoshta është diamanti më i famshëm në botë. Është më shumë se 300 vjeç dhe vjen nga India. Ajo kurrë nuk është shitur, ajo u mor vetëm me forcë nga një pronar në tjetrin. Në vitin 1849, pas kolonizimit të Indisë, diamanti u vu në duart e Mbretëreshës Viktoria.

Pasi India u bë e pavarur, qeveria indiane i kërkoi Anglisë që të kthenin thesarin e tyre kombëtar, por qeveria angleze e bëri të qartë se jo.

Rrathë të artë të princeshës daneze

Ka një traditë mbretërore të pazakontë në Danimarkë – të gjitha princeshat marrin një byzylyk të artë për ditëlindjen e tyre të pestë. Tradita filloi në kohën e Ingridit të Suedisë. Nëna e saj i dha asaj një byzylyk të artë për ditëlindjen e saj të 5-të dhe së shpejti, vdiq, duke e lënë vajzën e saj një jetime. Që atëherë, të gjitha vajzat e familjes mbretërore e marrin këtë dhuratë.

Unaza e Princeshës Diana

Zonja Diana zgjodhi këtë unazë safiri kur u fejua me princin Çarls. Kjo ishte një surprizë e madhe për familjen mbretërore, sidomos Elizabeta II. Unaza u bë nga “Shtëpia e Garrard” dhe kushtoi 38.000 dollarë në atë kohë. Familja Mbretërore mendonte se kjo ishte një zgjedhje jo e mirë, pasi asnjë person s’mund ta përballonte atë! Por, pasi Diana vdiq, unaza u trashëgua nga Princi William, i cili më vonë ia dha atë Kate Middleton.

VIDEO bonus: Tërmeti në Shqipëri VIDEO nga Tetova: MOTI: PUBLICITET: PUBLICITET:
Loading...