Ballina Bota KAPET NJË TON KOKAINË E FSHEHUR NË BANANE

KAPET NJË TON KOKAINË E FSHEHUR NË BANANE

SHPËRNDAJE

Policia gjermane dhe zyrtarë të doganave kanë kapur rreth një ton kokainë dhe kanë arrestuar 12 anëtarë të një rrjeti të trafikimit të drogave, njoftoi sot Ministria e Punëve të Brendshme në shtetin e Bavarisë.

Droga kishte ardhur në Gjermani e fshehur në kuti bananesh, shkruan ATSH. “Zyrtarët e konfiskuan drogën në shtetin perëndimor të Nordrhein-Westfalen dhe në qytetin port të Hamburgut, në veri”, deklaroi një zëdhënës i Ministrisë.

Këto arrestime erdhën pas zbulimit të një rrjeti të shpërndarjes së drogës në supermarkete në shtetin jugor të Bavarisë në shtator të vitit të kaluar.

Në atë kohë u zbuluan pako me kokainë në 10 supermarkete, që arrinin një sasi prej 100 kilogramësh. Hetuesit besojnë se ky rrjet ka qenë i përfshirë në trafikimin e rreth 1,8 tonë drogë, me një vlerë prej 400 milionë eurosh.