Ballina Bota New York Times fiton çmimin Pulitzer

New York Times fiton çmimin Pulitzer

SHPËRNDAJE

New York Times dhe revista New Yorker kanë fituar një çmim të përbashkët Pulitzer për raportimin e tyre mbi akuzat për ngacmime seksuale në Hollywood.

Raportet kanë sjellë poshtë manjatin e filmit Harvey Weinstein, i cili është akuzuar për sjellje të keqe dhe përdhunim seksual, ku ai thotë se të gjitha takimet seksuale ishin konsensuale.

Hetimet nxitën lëvizjen #MeToo, një shtytje të gjerë kundër ngacmimeve seksuale në shumë industri.

Pulitzer është çmimi më prestigjioz në gazetarinë amerikane./sn/