Ballina Bota Rusia i përgjigjet “dhëmb për dhëmb” Britanisë, dëbon 23 diplomatë

Rusia i përgjigjet “dhëmb për dhëmb” Britanisë, dëbon 23 diplomatë

SHPËRNDAJE

Rusia ka vendosur të dëbojë 23 diplomatë britanikë pas tensioneve mes dy vendeve që pasuan helmimin me agjentë nervorë të një ish-spijuni rus dhe të bijës së tij në Britani.

Lëvizja e Kremlinit vjen në përgjigje të vendimit të Britanisë së madhe për të dëbuar 23 diplomatë rusë.

Diplomatët rusë u urdhëruan të linin Britaninë pas incidentit të 4 Marsit, për të cilin Londra fajëson Moskën.

Të Shtunën, Ministria ruse e Punëve të Jashtme tha se 23 diplomatë të Ambasadës Britanike në Moskë do të shpallen “non-grata” dhe do të dëbohen brenda një jave.

Ish-spiuni rus, 66-vjeçari Sergei Skripal dhe e bija e tij 33-vjeçare, mbeten në gjendje të rëndë nën kujdesin e mjekëve në spital, pasi u gjetën pa ndjenja në një stol në Qytetin Wiltshire./tvklan.al