Ballina Bota Filipine, shpërthen vullkani Mayon, njerëzit 6 kilometra larg zonës

Filipine, shpërthen vullkani Mayon, njerëzit 6 kilometra larg zonës

SHPËRNDAJE

Vullkan Mayon në Filipine ka hedhur hi në ajër gjatë fundjavës, duke detyruar autoritetet që të evakuojnë dy fshatra në afërsi të malit dhe të rrisin nivelin e kërcënimit.

Autoritetet kanë paralajmëruar për “shpërthime të rrezikshme magmatike” të mundshme.

“Publiku këshillohet fuqishëm të jetë vigjilent dhe të mos dalë nga hyrja në rreze prej 6 kilometrash (3,7 milje) për të minimizuar rreziqet nga shpërthimet e papritura, rrënojat dhe rrëshqitjet e tokës”, njoftoi të dielën Instituti Filipinas i Vullkanologjisë dhe Sizmologjisë (Phivolcs).

Vullkani, i vendosur në provincën Albay të Filipineve qendrore, nisi shpërthimet të shtunën pasdite.

Që nga shpërthimet, një “shkëlqim i shkurtër i kraterit” është vërejtur, ndërkohë që “ngjarjet e rrëkeve janë regjistruar në mënyrë të përhershme dhe po vazhdojnë”, shtoi agjencia.