Ballina Bota Çmimet Nobel/ Fituesit në fizikë

Çmimet Nobel/ Fituesit në fizikë

Siç e dimë kanë filluar të dalin fituesit e çmimeve Nobel. Dje doli çmimi në mjekësi, ndërsa sot ai në fizikë. Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave njoftoi fituesit të cilët do të marrin dhe një shpërblim prej 1.1 milionë dollarësh. Fituesit janë Rainer Weiss, Barry Barish, dhe Kip Thorne.

Këto tre fizikantë janë figurat kyçe në punën e Observatorit LIGO, i cili mat dhe deformimet më të vogla që valët i shkaktojnë hapësirës dhe kohës kur kalojnë nëpër Tokë./CityNews