Ballina Kuriozitete Si e pushtuan gjermanët Holandën për 4 ditë? Prej një droge me...

Si e pushtuan gjermanët Holandën për 4 ditë? Prej një droge me bazë amfetaminën…

SHPËRNDAJE

Sipas historianit Norman Ohler, autor i librit të fundit “Der totale Rausch” (2015), në sajë të një droge me bazë metamfetaminë, në gjendje për të eliminuar lodhjen e duke i bërë euforikë ushtarët e Hitlerit. Kur në 14 maj 1940, pas vetëm katër ditësh, trupat e Vermahtit pushtuan Holandën, ra në sy aftësia e tyre për të luftuar papushim, ditën dhe natën. Pra nuk ishte vetëm efekti surprizë dhe superioriteti ushtarak, që udhëhoqi rritjen e ushtrisë naziste, siç kemi besuar gjithmonë, të paktën sipas historianit Ohler. Droga quhej Pervitin dhe është përdorur gjithashtu rregullisht nga gjenerali Rommel si edhe vetë Hitleri. /bota.al