Ballina Shëndeti Zbulimi më i fundit. Përgatisni këtë pije për të luftuar migrenën

Zbulimi më i fundit. Përgatisni këtë pije për të luftuar migrenën

Xhenxhefili është shumë efektiv në parandalimin e migrenës dhe dhimbjeve kronike të kokës.

Për të marrë maksimumin nga xhenxhefili, ju mund të mësoni nga receta e mëposhtme se si të përgatisni ujin me xhenxhefil që do të kurojë dhimbjen tuaj të kokës, problemet me zemër dhe dhimbjet e muskujve.

Përbërësit:

1-2 rrënjë të freskëta xhenxhefili

3 gota ujë

Gjysmë limoni

Mjaltë të papërpunuar

Përgatitja:

Grijeni xhenxhefilin imët. Hidhni 2-3 gota me ujë dhe lëngun e shtrydhur të limonit. Së fundi, shtoni mjaltin. Ilaç është gati dhe ju mund të konsumoni atë në baza ditore.

Përfitimet shëndetësore të xhenxhefilit janë njohur kohë më parë nga kinezët. Krahas zemrës, xhenxhefili është i shkëlqyer për forcimin e sistemit imunitar dhe për shkak të përmbajtjes së tij mund të mbrojë lëkurën, flokët, dhëmbët dhe thonjtë. Është i pasur me vitaminat A, C dhe E, ashtu edhe me vitaminë B dhe minerale të tjera si magnez, fosfor, hekur, zink, kalcium dhe beta karoten.

Xhenxhefili është provuar për të trajtuar me sukses problemet e nyjeve sipas një studimi të publikuar në Phytotherapy Research.

Loading...