Ballina Kuriozitete Argjentinë, zbulohet meteori 4 mijë vjeçar, i dytë më i madh në...

Argjentinë, zbulohet meteori 4 mijë vjeçar, i dytë më i madh në botë

Afërsisht 4 mijë vjet më parë, një shi meteorësh ra pranë Gancedo, në Argjentinë, një zonë që më pas u quajt ‘Fusha e Qiellit’.

Duke gërmuar në atë terren, shkencëtarët e Shoqërisë Astronomike të Cahko kanë mundur të gjejnë një meteor me peshë 30 tonë, i dyti më i madh në botë, pas atij të gjetur në Namibi në vitin 1920, që peshonte 66 tonë.

meteori-640x359

 

“Përmasat dhe pesha na kanë surprizuar, është një zbulim i madh”, kanë shpjeguar shkencëtarët për mediat argjentinase.

Loading...