Ballina Lajme Selim Hasanaj: Unë mishin e derrit e ha, Shqiptarët e Maqedonisë janë...

Selim Hasanaj: Unë mishin e derrit e ha, Shqiptarët e Maqedonisë janë analfabetë

Nga Selim M. Hasanaj

Të premten e kalueme datë 20.05.2011 gazeta KOSOVALBEMIGRANT.COM  shkruente se në Oslo u vu gurthemeli i xhamisë “shqiptare” për “shqiptarët” që jetojnë atje. Së bashku me shkrimin ishte edhe nji fotografi ku shifej se si personat e autorizuem me lopatë në dorë hedhin gurin e themelit.
Shkrimi sqaronte se aty veç mërgimtarëve “shqiptarë”, që kryesishtë janë nga trojet shqiptare në Maqedoni, ishin edhe dy musafirë specialë, dy Ambasadorë shteti: Ambasadori i Maqedonisë dhe ai i Arabisë Saudite.
Prita për të ba këtë shkrim per një arsye, doja të merrja vesht se cilët nga intelektualët e vetdeklaruem dhe patriotët e vetshpallun ishin aty të pranishëm. Nuk muejta me marrë të dhana të sakta, prandaj të sulmoj pa fakte nuk mundem.
Do të ndërtohet xhamija dhe jo çfarëdo, por do të ndërtohet objekti islam në kryeqendren e vikingve norvegjezë, në Kristiania-n e dikurshme, Oslo-n e tashme, në një hapsinë prej 1800 metrash katror. Deklaratat e të pranishmëve derisa hidhej gurthemeli ishin plot entuziazem dhe me plot gëzime. Kjo do të jetë një ditë historike për të ardhmen e femijëve tanë, kishin thanë njëzani të pranishmit. Në foto shihej se si ambasadori maqedon zgërdhihej. Pse mos të zgerdhihej ai bulgarosllav? Kjo asht ditë për t’u gëzue ai, shteti dhe “populli” të cilit thotë se i takon. Po pikërisht kjo asht ajo që ai shtet dhe ai “popull” e kanë mbjellë në trunin analfabet të shqiptarëve të Tetovës, Kumanovës, Shkupit, Gostivarit, Kërçoves, Strugës e të tjera qytete e fshatna të shqiptarëve etnikë në Maqedoni. Që nga koha kur u formue shteti Republika Socialiste Federative e Jugosllavisë në vitin 1945 e deri në ditën e sotme, qytetarët shqiptarë të Republikës së Maqedonisë, që e pat pjellë Josip Broz Tito, gjithmonë janë përkrahë dhe stimulue për  t’u ba turq e muslimanë dhe per këtë edhe pat lind minoriteti hibrid MAKEDONSKI MUSLIMANI. Padyshim se në të njejten formë edhe ma heret nga presioni sllav per asimilim kombtar dhe stimulim per praktikime fetare turko-muslimane asht krijue edhe minoriteti Goran, Torbesh e etj., të cilet tashma janë grupe minoritetesh, që si të tillë, gjithmonë kanë zvoglue realitetin e përqindjes shqiptare në Maqedoni, fakt ky që direkt ka rritë përqindjen e maqedonëve bullgarë në këtë rajon, që tashma asht shtet i mvetësishëm.
Unë tash kur me indinjatë po shkruej këtë opinion më kthen kujtesa në vitet e 80-ta, saktsisht në vitin 1986-1987, nëse nuk po gaboj, kur në Kumanovë shqiptarët u ngritën në protesta për të mbrojtë shkollën shqipe, të cilen pushteti maqedono-jugosllav e ndaloi. Para syve me dalin pamjet e trishtueshme të demostruesëve shqiptarë të pergjakun nga dhuna e represioni policor, më duket se po i shoh lotet e “imamit” të ndjerë Mustafë Kadriu, ky burr shqiptar i ndershem e patriot, që ushtronte postin e imamit të xhamisë së Istogut në ato vite e derisa vdiq nga sëmundja e randë e kancerit në mushkni, që ishte nga fshati Sllupqan i rrethit të Kumanoves. Ai, ashtu i sëmuet, në praninë e bashshorteve tona dhe të femijve tanë (e kisha mik dhe komshi dhe isha në oden e tij kur u dha ai lajm per ato protesta) nuk mund e ndalte lotin dhe mbasi lëshoi një ofsham të thellë, i dha trupit forcë dhe u ngrit në brryla tue u mbështet per mbeshtetsen e shtratit ku rrinte shtrimë dhe më tha: O Selim, miku im. Po i stimulojnë të mbarojnë xhamija e t’i harrojnë shkollat, sepse po duen me zhdukë popullin shqiptar, duen me e turqizue e islamizue. Folem shumë atë mbramje dhe të nesërmen nga Sllupqani më lajmruen me telefon të afermit e imam Mustafë Kadriut që të gjeja mënyrën dhe ngadalë, për mos me e përkeqësue gjendjen e tij shëndetsore,  ta lajmroja imam Mustafen se i kishin burgosë dy vëllaznit, dy vajza të vëllajt studente dhe një nip, per shkakun se kishin marrë pjesë në protesten per ta mbrojtë shkollen shqipe, per ta mbrojtë ardhmeninë e  tyne shqiptare dhe per t’i mohue të gjitha “tortat” tjera dhe stimulimet per fe.
Para se të dal te tema , do të baj një spjegim per ta krahasue me rastin që po flas dhe po shpreh indinjatë.
Me 24 05.2011 liderja e Høyre Parti, dega në Sarpsborg, antar i së ciles jam dhe e cila më ka kandidue per deputet rajonal në zgjedhjet që do mbahen në Norvegji me 12 shtator 2011, zonja Ida Odsæter, kishte organizue një ekskursion të kandidatve  të partisë per deputet, një vizitë në Parlamentin norvegjez, që i thonë STORTTING. Kjo zonjë e vyeshme dhe shumë e kujdesëshme atë ditë na kishte përgatitë në shtepinë e saj nga një sendviç per t’u përtypë rruges në autobus derisa të  mbrrinim në Oslo.
Kur më pa mue, ajo vrapoi drejt meje dhe me një za lutes plot vaj më tha: Selim i nderuem me perkulje të kerkoj falje sepse nuk m’u ka kujtue diçka, nuk m’u ka kujtue se Ti ndoshta nuk e ha mishin e derrit e në këta sendviçe  (BAGUETTER në origjinal) ka sallam me mish derri. Më prit të lutem pak, i tha shoferit të autobusit, dhe vrapoi drejt një shitorje që ishte aty afer per të më ble diçka enkas per mue. Mirëpo unë e kapa per dore dhe e perqafova me lot per faqe dhe i thash: E dashtuna Kryetare imja, respektin që ju të krishtenet keni per fetë dhe kulturat , adetet e zakonet e të tjerëve, padyshim se janë arsyeja pse juve përendimorve të krishtenë ZOTI ju shperblen dhe jetoni me shekuj jeten me begati, me gaz e lumtuni e jo si ata islamiste e  muslimanet që veç se natë dhe ditë mendojnë me i zhduk të gjithë të tjerët që nuk mendojnë e nuk besojnë si ata. Ata edhe mes veti bahen copa e grima. Ju e keni Bekimin e Zotit e ata e kanë Mallkimin.
Kthehu, e ndrueme, se unë sallamin e ha, bile me shije dhe nuk ka nevoje të bash perjashtim per mue. Ajo më perqafi per të dyten herë dhe me buzqeshje i tha zonjes time që ishte pranë meje, mos u ban xheloze ti pse e perqaf plakun tand. Qeshen të gjithë dhe hym në autobus. Per vet pershtypjet e këtij udhtimi do shkruej në një rast tjeter.
Tash të perqendrohem te lajmi që lexova në kosovalbemigrant.com, lajm të cilin e kanë ndegjue të gjithë shqiptaret.
Pra mergata e shqiptarëve të Maqedonisë, të perkrahun  edhe nga disa injorantë, mbeturina të pushtimit turko-osman të Dardanisë, të Shqipnisë e të viseve tjera shqiptare, në vend që ta marrin mundimin dhe të angazhohen per ndonjë shkollë shqipe, të angazhohen per ta ndihmue brezin e ri të fëmijve e pasardhësve tanë per t’u integrue në shtetin dhe atdheun e ri të tyne, ata, tue u perjargë e përqyrë, me tespih në dorë, të cilen zakonisht e mbajnë mbas bythve, derisa  heqin tespihet dhe ecin me sandalle apo me këpucë të cilave (shumica e tyne) diten ua shkelin thembrat dhe ecin si beduinet arabë me sandalle në shkretinë, por ndodhë që të premteve dhe të shtundeve mbas mesnate i mbathin ato dhe tue ba ndryshime vizuale dalin me makinat e tyne per të punue PIRAT TAXI, sikur thonë këtu, por në realitet ata dalin mbasi  mbyllin gratë e veta në shtepia e banesa dhe shkojnë neper diskoteka ku po sikur zagaret gjuetar edhe ata gjuejnë ndonjë femen të dehun per ta vozitë deri në shtepi. Shumë herë po lexojmë në gazeta mbas dy-tri ditve se si asht dhunue një femen e dehun nga një person apo shumë persona të perkatësisë minoritare, që gjithmonë po del se janë të besimit islam.
Asht per keqardhje se si erdh kjo kohë e kobshme, kjo kohë e bastardhimeve tona kombtare pikrisht në kohen kur neve pothuej të gjithë na ndihmuen per t’u çlirue nga sistemi komunist, per t’u pavarsue nga okupimi serbosllav dhe në vend që të ecim drejt zhvillimit e perparimit, na, me krah hapun, po thrrasim errsinen orientale, atë e cila per pesë shekuj na pat shkatrrue dhe kunder së ciles të paret tonë neper breza kanë dhanë jeten e tyne me të vetmin qellim që neve të jetojmë jeten me atë identitet që na ka falë i madhi ZOT e jo me identitet të dhunes e jokultures që na u mboll nga shkretinat e shteteve islame të Azisë e Afrikes permes pushtimit osman. Tash atë mund e at gjak të të parëve tanë na po e perbaltim dhe neperkambim. A ka ma turp se kjo, a ka ma skandal në mendësinë e krejt një kombi se kjo që po bajmë na?!
Unë do pershkruej edhe nji rast me shpresen se do i sherben shqiptarve per t’u ba të sinqertë e per t’i vu gishtin kresë së tyne të vobektë me tru.
Në një vend lexova pardje një leter kercnues dhe të poshter që i kishte ba i ashtuquejtuni FORUMI I TË RINJVE ISLAM TË KOSOVËS kryetarit të komunes së Pejes z. Ali Berisha. Në atë leter ishe shpreh indinjata pse komuna paska nda një shesh ku do vendoset shtatorja e Nanes Tereze. Ta anulosh këtë vendim i ishte kerkue kryetarit Berisha, ta anulosh sepse vendosja e shtatores së një katolikeje ofendon ndjenjat e tona muslimane. Në rreshtin tjeter këta mikroba helmues dhe njerëz të shitun te sherbimet e hueja antishqiptare shkruejnë se ata respektojnë fetë e besimet e së cilit njeri. Në një anë kerrcnojnë Ali Berishen, kryetar të Pejes, sepse ata po i ofendoka prezenca e shtatores së Nanes Tereze, e tash thonë se respektojnë besimet e të tjerve. Çfarë dyftyrësie!
Me 21.05.2011 në Sarpsborg, nga gjumi më zgjoi një mik norvegjez dhe m’u lut të shkoja me makinë e ta merrja, sepse ai kishte pi alkool dhe nuk mund ta ngiste makinen per të shkue në shtepi. Shkova dhe kur arrijta te vendi ku ai ishte, shoh aty nga larg kater makina të policisë. Ora ishte 02, 25 minuta e nates. Afrohem ngadalë dhe shoh se aty ishin një grup prej gjashtë personash të veshun me fustana të gjatë e të bardhë sikur të pelegrinve kur  shkojnë në Mekë, me fesat karakteristikë të haxhive musliman në krye me mjekrra deri te beli dhe pa mustakë, me duer mbas bythe kryq me tespih në dorë tue zhagit sandallet e tyne ecnin e banin muhabet me ato : HALABALAT  e tyne të pakuptimta dhe në anen tjeter shoh se si policet kishin blokue deren e një diskoteke dhe nuk lejonin të dilnin jashtë asnjë norvegjez (ishte diskotekë per të ri ajo), sepse frigoheshin mos rinia norvegjeze, nën ndikimin e alkoolit, do mund t’i sulmonte ata njerëz shemtina që po ecnin po të veshun sikur kufomat e tyne në tabuta  të mbeshtjelluna me qefin.
Nuk munda me durue. Ishte një polic që e njoh dhe e kam pak muhabet me te. Shkova dhe e kapa per krahu dhe i piskata. Ndal more, po a jeni normal ju, pse po mbyllni rininë tuej mbrenda per shkakun e këtyne hajvanave? Pse nuk po i perzeni këta e t’u thoni të shkojnë nga aty se asht vend i alkoolit ai vend dhe asht haram per ta e po i pa allahu do i denojë me xhehnem dhe do u ngrihet langu në buzë per hyrijat e xhenetit. E kisha mik at policin dhe ai filloi të qeshte. Kemi marrë urdhen per të veprue kështu, më tha. M’u dhimbs ai, m’u dhimbsen rinia norvegjeze, e cila as në vend të vet ma nuk po mundet të ndjehet e lirë, sepse jo vetem që po kercnohet me terrorizem , por edhe po pengohet në defrimin e fundjaves. Mjerim dhe zymtësi per ardhmenin tonë.
Muslimanëve të Maqedonisë, që kanë vu gurin e themelit dhe thonë se mbrenda 12 muejve aty në Oslo do ndertohet xhamija,  haptas u them: ata u ngulshin, o ZOT i MADH, në majet e minares të asaj xhamije dhe me kambëngulje e kundershtoj që ata ta quejnë at xhami objekt kulti të shqiptarëve, si dhe që të thërrasin edhe veten shqiptarë. Ata per mue nuk janë shqiptarë, por janë mbeturnë  afroaziatike e nxhizun në rastet incesoide të kohes turko-osmane. Nuk mund të ketë edhe shqiptarë edhe muslimanë-islamistë. Islami asht i atyne që e kanë pjellë dhe aspak nuk më intereson që kjo kulturë arabe të jetë atje. Dhe po të kisha forcë e mundësi askund tjeter nuk do e lejoja ashtu sikur as ata nuk lejojnë as nuk respektojnë fetë dhe besimet e kuturat e të tjerve në vendet e tyne afro-aziatike. Shqiptari asht  gjithmonë dhe ma së pari vetem shqiptar, e mandej ai mund të prezantojë edhe besimin e vet, që asht çashtje personale intime e private.
Këta gjakprishun per mue janë torbesh dhe makedonski mut(s)limani. Do e shifni se shpejti se sa po gaboni ju me këto xhamija dhe me këtë perqafim miop mas kësaj dukunie kobi. Dhe per fund edhe një pershendetje me doren në mes kambve per disa shqipfolsa të cilet janë shkollue gjoja pak në Norvegji, kanë zanë vende pune në komuna e zyre të tjera dhe tash në emen të konventave të ligjeve nderkombtare per të drejtat e njeriut, i nxisin injorante shqiptarë per të kerkue e shfrytzue secilen bir e nen të ligjit (si rasin per xhamija), ama ta dinë ata se po e baj publike këtu se këte nxitje e bajnë per të perfitue edhe vetë, në forma të ndryshme korruptive e shantazuese. Janë shumë  faktorë që vertetojnë këto që po i them dhe padyshim një ditë dikujt kanë me i mbetë në fyt matrapazllaqet e pisllaqet. Zoti po i denon e ndeshkon mjaft, por së shpejti do i ndeshkojë edhe ligji me doren e tij të zgjatun të drejtësisë ashtu sikur që e denoi ma në fund Bin Ladenin dhe Ratko Mlladiqin. Vëllazen janë këta dhe ja tash njeni në fund të detit e tjetri per momentin mbas grilave të burgut , por nuk do vonojë e do shkojë edhe ai te Millosheviqi, Sadami e Bin Ladeni.
Loading...